
Pompázatos, és hatalmas, hamar meghódította Európát, és egy hercegnő nevét viseli. A Paulownia tomentosa polgári neve igencsak találó: császárfa
Anna Pavlovna hercegnőről, I. Pál orosz cár lányáról kapta a nevét. A hercegnő később II. Vilmos holland király felesége lett. A királynő tiszteletére, nevének németesítésével (Paulovna) adta a növénynemzetségnek a Paulownia nevet Philipp Franz von Siebold német orvos, Japán-kutató és természettudós, botanikus.
A növény 1834-ban jutotta el Kínából Franciaországba, némi közvetítéssel, ugyanis, bár a fa Kínában honos, magja először Japánból érkezett Franciaországba. A múlt század elején már nálunk is gyakran ültették.
A 15–20 méter magasra megnövő, fa április végén – május elején csodálatos kékes virágköntösbe burkolózik. Ilyenkor lombja még alig van, annál feltűnőbbek virágai, melyek gyűszű alakúak, 6–7 cm-esk, és a vadgesztenyéhez hasonlóan, felálló, kúp alakú fürtökbe rendezettek. Csak éppen ezek a fürtök a gesztenyéének 2-3 szorosára, olyan negyven centisre nőnek! A színe is csodás: lilásrózsan. További érdekesség: az aranylóan barna, nagyméretű, gömbölyded és molyhosan szőrös virágrügyek már ősszel ékesítik a fát.

A növény kedveli a mély, tápanyagban gazdag, laza, jó vízháztartású talajt. A kisebb, rövid ideig tartó szárazságot még elviseli, ám feltétlenül fényt igényel. Igazán jól a szabad területeken fejlődik, teljes pompájában pedig elsősorban magányos faként (szoliter) érvényesül. Levelei is igen dekoratívak, hatalmas, tányérnyi méretűek, szív alakúak.Mai tudományos fajnevét e puhán szőrős levelekről, illetve fiatal hajtásairól kapta a fa, a tomentosa latin elnevezés jelentése ugyanis szőrös, szőrözött.
Melegkedvelő, de megél a mi klímánkon is, ám ültetéskor és fiatalabb korában különösen fontos odafigyelni erre az igényére. Téli takarással és a növény hajtásbeérését elősegítő szeptemberi hajtáscsúcs-visszavágással védekezhetünk a súlyosabb fagyási sérülések ellen. Szigorú teleken a virágbuga-kezdemények is fagykárt szenvedhetnek.